5 Nisan 2011 Salı

saatli maarif takvimiNerden geldi bilmiyorum ama evimizde bi tane takvim var. Hem de böyle yaprakları yırtmacalı olanlardan. Hani üstünde ezan vakitlerinin yazdığı, yemek yada çocuk ismi önerileri bulunanlardan..

Bundan çok zevk aldığımı düşündüm ben şimdi. Yani onları her gün koparmaktan, günün anlam ve önlemi ile ilgili yazılar okumaktan felan.

Bi de zamanı somutlaştıran bi yani var sanki. Her gün bi tane atıyosun, önceki gün tüm anıları ve hissettirdikleriyle elinde kalmış gibi. Çöpe atarken yada yakarken (evet çünkü ben küçükken, babannem bu takvim yapraklarında hadisler felan olduğunu ve çöpe atmam yerine sobaya atmamı öğütlemişti) farklı hisler besliyosun. Hiç koparmak istememek, sinirle yırtmak, çok sıradan bi şekilde hatta üşenerek takvime doğru yürümek vs...

Somutlaştırma derken, işin bu yönü de var işte. Kendinle bi hesaplaşma gibi bişiy oluyo. Ama hayatın da devam ettiğini, bir elinle bugünün yaprağını koparırken, diğer elinle ise gerideki tomarı kavrarken anlıyosun. Bir yandan da, her bir güne değer veriyosun. Takvimin başına kadar yürüyüp o yaprağı koparma eylemi, senin en azından kendinle başbaşa kalıvermeni sağlıyo...

Şimdi bi de mesela, yalnız yaşayan bi insanın evinde bi gün ölüvereceği ve takvimin o yaprağının değişmeden duracağı; ölüm gününün ona bakılarak anlaşılacağı gibi bi senaryo geldi aklıma. Bu bizim "saatli maarif takvimi" baya bi hüzünlü bişiy be!

Merak ettim de doğumgünümde ne yazıyo acaba diye bakasım geldi. Kuzey Rüzgarları'nın başladığı günde doğmuşum ben. Aslında iki tane Kuzey Rüzgarı varmış biri Haziran'da, biri de Aralık'ta esermiş...Güney Rüzgarları gelene kadar yaklaşık 12 gün boyunca esermiş bu rüzgar. Yazın sıcak günleri için bi ferahlama gibi bişiy belki Haziran'daki için. Ama ayrıksı/garip bi durum, yazın esen serin rüzgar! Benim 'göreli dengesiz' halim de bundan kaynaklanıyo olabilir diye bişiy bile uydurdum şu an.

Antik Yunan'da Boreas isimli bi tanrı, Aralık'ta esen "soğuk Kuzey Rüzgarlarının Tanrısı"ymış bizzat. Karın gelişinin habercisi olan tanrı... Ama Oreithyia isimli "sıcak Dağ Rüzgarlarının Tanrıçası" ile evlenmiş.

Dengesizlik mi demiştim ben?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder